Skip Navigation

Home of the Chargers

West Noble High School

.

Home of the Chargers

West Noble High School

Home of the Chargers

West Noble High School

Game Summaries & Headlines.

Game Summary

3 weeks ago

Chargers Win Boys Track Invitational

Game Date
Apr 26, 2019

The West Noble boys track team won the Central Noble Invitational Friday night.  The Chargers received a great team effort by many.  Great job guys!

                                    
                                    
                                    
                                    
                                    
                                    
                                    
                                    
                                    
                                    
    TEAM SCORES                                
                                    
    PLACE            TEAM            SCORE        
                                    
    1st            West Noble            137        
    2nd            Churubusco            130.5        
    3rd            Westview            102        
    4th            Central Noble            69.5        
    5th            Garrett            66.75        
    6th            Prairie Heights            54.5        
    7th            Eastside            54        
                                    
                                    
                                    
                                    
                                    
                                    
                                    
                                    
                                    
                                    
                                    
                                    
                                    
    3200 METER RELAY                                
    Place        School            Time        Points    
    1st        Westview            08:37.2        10    
            Replace this text with athlete names on 1st place relay team.                        
    2nd        West Noble            08:47.4        8    
    3rd        Churubusco            08:58.8        6    
    4th        Eastside            09:24.7        5    
    5th        Garrett            09:32.8        4    
    6th        Prairie Heights            10:23.0        3    
    7th                            2    
    8th                            1    
                                    
                                    
    110 METER HIGH HURDLES                                
    Place    Name            School            Time    Points
480    1st    Wood, Sam            Churubusco            15.4    10
606    2nd    Slone, Rocky            West Noble            16.3    8
588    3rd    Gross, Josh            West Noble            16.4    6
535    4th    Krontz, Kaleb            Garrett            16.6    5
467    5th    Nondorf, Nick            Churubusco            16.8    4
422    6th    Kirkpatrick, Clayton            Central Noble            16.9    3
621    7th    Hostetler, Dominic            Westview            17.7    2
624    8th    Miller, Jeremy            Westview            17.8    1
                                    
                                    
    100 METER DASH                                
    Place    Name            School            Time    Points
500    1st    Staley, Trey            Eastside            11.0    10
536    2nd    Leech, Austin            Garrett            11.3    8
597    3rd    Pruitt, Brandon            West Noble            11.4    6
420    4th    Jacobs, Jesse            Central Noble            11.6    4.5
466    4th    Murphy, Cody            Churubusco            11.6    4.5
571    6th    Schenkel, Clay            Prairie Heights            11.7    2.5
587    6th    Gonzalez, Jalen            West Noble            11.7    2.5
619    8th    Conatser, Spencer            Westview            11.8    1
                                    
                                    
    1600 METER RUN                                
    Place    Name            School            Time    Points
633    1st    Schwartz, Anthony            Westview            04:41.9    10
616    2nd    Carpenter, Remington            Westview            04:43.7    8
594    3rd    Mast, Nathan            West Noble            04:51.3    6
464    4th    Lantz, Eli            Churubusco            04:57.8    5
482    5th    Biddle, Gezahagne            Eastside            04:58.9    4
584    6th    Flora, Isaac            West Noble            04:59.1    3
507    7th    Armstrong, Trevor            Garrett            05:06.1    2
573    8th    Steele, Allan            Prairie Heights            05:16.8    1
                                    
                                    
    400 METER RELAY                                
    Place        School            Time        Points    
    1st        West Noble            46.0        10    
            Replace this text with athlete names on 1st place relay team.                        
    2nd        Garrett            46.5        8    
    3rd        Central Noble            46.6        6    
    4th        Churubusco            47.0        5    
    5th        Westview            48.3        4    
    6th        Prairie Heights            49.1        3    
    7th                            2    
    8th                            1    
                                    
                                    
    400 METER DASH                                
    Place    Name            School            Time    Points
630    1st    Nowicki, Dylan            Westview            51.9    10
569    2nd    Perkins, Mike            Prairie Heights            54.2    8
626    3rd    Miller, Martin            Westview            54.5    6
472    4th    Prater, Shawn            Churubusco            55.9    5
483    5th    Blair, Nicolas            Eastside            56.1    4
543    6th    Montoya, Seth            Garrett            56.6    3
588    7th    Gross, Josh            West Noble            58.6    1.5
471    7th    Partin, Ethan            Churubusco            58.6    1.5
                                    
                                    
    300 METER INT HURDLES                                
    Place    Name            School            Time    Points
480    1st    Wood, Sam            Churubusco            42.1    10
535    2nd    Krontz, Kaleb            Garrett            44.1    8
624    3rd    Miller, Jeremy            Westview            44.8    6
587    4th    Gonzalez, Jalen            West Noble            45.8    5
572    5th    Spriggs, Justus            Prairie Heights            46.7    4
467    6th    Nondorf, Nick            Churubusco            47.2    3
606    7th    Slone, Rocky            West Noble            47.3    2
621    8th    Hostetler, Dominic            Westview            47.8    1
                                    
                                    
    800 METER RUN                                
    Place    Name            School            Time    Points
633    1st    Schwartz, Anthony            Westview            02:03.8    10
603    2nd    Shoemaker, Jordan            West Noble            02:04.2    8
470    3rd    Parsons, Brandt            Churubusco            02:07.6    6
616    4th    Carpenter, Remington            Westview            02:10.5    5
583    5th    Dupuy, Cameron            West Noble            02:13.5    4
478    6th    Stroder, Dylan            Churubusco            02:14.2    2.5
522    6th    Dircksen, Dawes            Garrett            02:14.2    2.5
490    8th    Holman, Brock            Eastside            02:20.1    1
                                    
                                    
    200 METER DASH                                
    Place    Name            School            Time    Points
500    1st    Staley, Trey            Eastside            23.0    10
420    2nd    Jacobs, Jesse            Central Noble            23.5    8
597    3rd    Pruitt, Brandon            West Noble            23.7    6
595    4th    Mawhorter, Kyle            West Noble            24.3    5
466    5th    Murphy, Cody            Churubusco            24.8    4
422    6th    Kirkpatrick, Clayton            Central Noble            24.9    3
571    7th    Schenkel, Clay            Prairie Heights            25.0    2
543    8th    Montoya, Seth            Garrett            25.4    1
                                    
                                    
                                    
    3200 METER RUN                                
    Place    Name            School            Time    Points
617    1st    Carpenter, Spencer            Westview            09:51.9    10
637    2nd    Yoder, Kent            Westview            09:54.2    8
592    3rd    Longoria, Abraham            West Noble            10:16.3    6
609    4th    Thompson, Dakota            West Noble            10:27.4    5
482    5th    Biddle, Gezahagne            Eastside            10:59.0    4
507    6th    Armstrong, Trevor            Garrett            11:09.0    3
492    7th    Lower, Konner            Eastside            11:15.5    2
540    8th    McMain, Tanner            Garrett            11:24.1    1
                                    
                                    
    1600 METER RELAY                                
    Place        School            Time        Points    
    1st        Westview                    10    
            Replace this text with athlete names on 1st place relay team.                        
    2nd        West Noble                    8    
    3rd        Churubusco                    6    
    4th        Eastside                    5    
    5th        Prairie Heights                    4    
    6th        Garrett                    3    
    7th                            2    
    8th                            1    
                                    
                                    
    DISCUS                                
    Place    Name            School            Distance    Points
414    1st    Burr, Nate            Central Noble            133'7    10
589    2nd    Kathary, Neal            West Noble            131'0    8
474    3rd    Riddle, Christian            Churubusco            127'2    6
537    4th    Leverenz, Gavin            Garrett            124'5    5
596    5th    Mora, Nick            West Noble            117'4    4
563    6th    Franke, Hans            Prairie Heights            115'0    3
425    7th    Loshe, Kolby            Central Noble            112'9    2
440    8th    Allen, Tanner            Churubusco            112'8    1
                                    
                                    
    HIGH JUMP                                
    Place    Name            School            Height    Points
467    1st    Nondorf, Nick            Churubusco            5'8    10
439    2nd    Zolman, Ridley            Central Noble            5'8    8
588    3rd    Gross, Josh            West Noble            5'6    6
415    4th    Capps, Carson            Central Noble            5'4    5
586    4th    Franklin, Trevor            West Noble            5'4    4
496    6th    Pfefferkorn, Gavin            Eastside            5'2    3
561    7th    Chaffee, Storm            Prairie Heights            5'2    2
531    8th    Kennedy, Kenan            Garrett            5'0    0.25
        Quentin Ross        Brock Holman                    
        Corbin Reisler                            
    LONG JUMP                                
    Place    Name            School            Length    Points
480    1st    Wood, Sam            Churubusco            20'5.25    10
555    2nd    Smith, Kraig            Garrett            19'5.25    8
500    3rd    Staley, Trey            Eastside            19'4    6
595    4th    Mawhorter, Kyle            West Noble            19'2.5    5
422    5th    Kirkpatrick, Clayton            Central Noble            19'2    4
588    6th    Gross, Josh            West Noble            18'11    3
460    7th    Kelly, Gage            Churubusco            18'9    2
439    8th    Zolman, Ridley            Central Noble            18'8.75    1
                                    
                                    
    POLE VAULT                                
    Place    Name            School            Height    Points
562    1st    Cummings, Skyler            Prairie Heights            13'0    10
575    2nd    Wiseman, Zach            Prairie Heights            13'0    8
480    3rd    Wood, Sam            Churubusco            13'0    6
462    4th    Kolvoord, Branden            Churubusco            12'6    5
432    5th    Scheiber, John            Central Noble            12'0    4
520    6th    Davis, Connor            Garrett            10'6    3
412    7th    Brill, Ethan            Central Noble            10'6    2
584    8th    Flora, Isaac            West Noble            10'0    1
                                    
                                    
                                    
    SHOT PUT                                
    Place    Name            School            Distance    Points
440    1st    Allen, Tanner            Churubusco            47'11.75    10
444    2nd    Bianski, Hunter            Churubusco            43'9.5    8
414    3rd    Burr, Nate            Central Noble            42'10    6
589    4th    Kathary, Neal            West Noble            42'9.5    5
563    5th    Franke, Hans            Prairie Heights            41'1.5    4
427    6th    Miller, Cole            Central Noble            39'7.75    3
525    7th    Halsey, Dylon            Garrett            37'0    2
596    8th    Mora, Nick            West Noble            36'11    1
 


Skip Spirit Shop Ad
https://wnchargers.org
Advertisement Advertisement